Zestaw  WAMP&M wersja 1.1

 

 

WAMP&M jest zestawem wielu programów tworzących kompletne środowisko eksploatacyjne i badawcze (a nawet rozwojowe :-) ) oprogramowania MediaWiki w systemie operacyjnym Windows XP Pro. Stanowi dedykowany dla MediaWiki pakiet WAMP. Oczywiście można go używać też do innych celów wymagających lokalnego serwera Apache, mySQL i php.

 

W skład zestawu wchodzi:

– serwer http Apache 2.0.55

– system php 4.2.2

–– rozszerzenie eAccelerator 0.9.4

–– rozszerzenie DBG 2.11.32

– serwer mySQL 4.0.26

–– programy usługowe mySQLAdmin 1.1.9 i mySQLQuery 1.1.20

– program mwdumper 2006-02-03 do ładowania eksportów baz Wiki

– system phpMyAdmin 2.7.0

(tylko w wersji WAMPnM+)   środowisko IDE phpEDIT 2.0.1.206 z programem DBGListener

                                          Użycie phpEDIT-a wymaga licencji – patrz strona http://www.phpedit.com

– pełne środowisko pl.wikipedia.org na silniku MediaWiki 1.6.7 z inicjalną bazą i komunikatami wg stanu na 5 czerwca 2006 r.

– pełne środowisko meta.wikimedia.org na silniku MediaWiki 1.6.7 z inicjalną bazą

– szereg skryptów usługowych, w tym do ładowania eksportów baz Wiki

 

Instalki są utworzone w czterech wersjach:

– M           Mini  zawierającej tylko niezbędne do działania środowiska pliki poszczególnych składowych, jak Apache, mySQL, itd.

– M+ (Mp) Mini plus  z dodanym środowiskiem phpEDIT

– F            Full  zawierającej pełne zestawy plików poszczególnych składowych, jak Apache, mySQL, itd.

– F+ (Fp)   Full plus  z dodanym środowiskiem phpEDIT

 

Bezpośrednio na tej stronie dostępne są tylko wersje M. Wersje F mogę na uzgodnienie udostępnić inną drogą.

 

 

 

 

Pobierz

 

program md5 (jeśli chcesz zweryfikować poprawność pobrania, ale nie masz tego programu – zapisz go w katalogu, do którego zapiszesz zestaw)

 

zestaw  WAMPnMv1.1_M   (13.610.800 B)  sygnatura md5  skrypt WAMPnMv1.1_M-md5Check.Cmd

        WAMPnMv1.1_M+  (21.598.871 B)  sygnatura md5         WAMPnMv1.1_Mp-md5Check.Cmd

 

kliknij na odnośniku sygnatury i skryptu prawym klawiszem myszy i wybierz Zapisz element docelowy jako... w katalogu, do którego zapisałeś zestaw, po czym kliknij na skrypcie lewym klawiszem (uruchom skrypt)

 

 

 

Instalacja jest prosta, po jej zakończeniu można natychmiast pracować z jedną lub dwoma Wiki z pustymi bazami dostępnymi pod adresami:

 

http://localhost/pl.wikipedia.org

 

http://localhost/meta.wikimedia.org

 

Pakiet WAMPnM instaluje serwisy Apache i mySQL jako uruchamiane ręcznie, nie automatycznie, aby nie obciążać komputera bez potrzeby. W związku z tym po każdym kolejnym po zainstalowaniu pakietu włączeniu komputera muszą być one uruchamiane przez użytkownika – skryptem Am_start.Cmd z katalogu ...\WEB_Softs\ lub przez menu Start i grupę WAMPnM. Serwisy są zatrzymywane przy wyłączaniu komputera lub ręcznie skryptem Am_stop.Cmd.


Wygenerowany  mySQL ma zdefiniowanego superużytkownika root z hasłem root, natomiast utworzone bazy wiki (wiki_* - obecnie wiki_plwiki_m) mają zdefiniowanego inicjalnie admina WikiSysop z hasłem WikiSysop. Użycie śledzenia wykonywania skryptów .php jest możliwe po uruchomieniu środowiska phpEDIT i wywołaniu z przeglądarki np.:

 

http://localhost/pl.wikipedia.org/index.php?DBGSESID=0@clienthost:7869

 


Po pobraniu do katalogu np. ...\WEB_Sites\pl.wikipedia.org_ExD\ z http://download.wikimedia.org eksportów baz można je za pomocą odpowiedniego, zawartego w środowisku WAMPnM, skryptu Import_wikiPGs.Cmd z katalogu ...\WEB_Sites\_wiki_UTILS\ załadować do inicjalnej bazy.

 

Uwaga! Instalacja może by wykonana w systemie Windows XP Pro bez zainstalowanego Apache i mySQL-a (jest to badane, ale nie gwarantuję, że jest stuprocentowo pewne) i z wolnym portem 80. Działanie w innych systemach Windows z linii NT (czyli NT 4, Windows 2000 Pro, Windows 2003) zapewne jest bezproblemowe, ale testowane nie było.  W systemie Vista należy instalce ustawić zgodność z XP, ponadto na czas instalacji najlepiej jest wyłączyć UAC (User Account Control).

Znane przeszkody
1. Zajęcie portu 80 przez dowolny program uniemożliwia poprawne zainstalowanie Apache. Programem wykorzystującym port 80 jest m.in. Skype.
2. Śledzenie nie działa, gdy jest włączone oprogramowanie BlueConnect sieci Era - Wireless Manager modemu Sony Ericsson przypisujące modemowi IP z klasy 10.Zapowiedzi
 

B. powoli pracuję nad wersją 2 WAMPnM-a, przetestowaną też dla Visty, z instrukcją i prawdopodobnie wielojęzycznym instalatorem, mySQL 5, php 5, MediaWiki 1.12 z pakietem rozszerzeń.  

 

Zestaw został opracowany przez Janusza "Ency" Dorożyńskiego.

 

Uwagi oraz podziękowania (krytyki nie przyjmuje ;-) ) proszę kierować poprzez moją stronę na polskiej wikipedii.

Kontakt ze mną jw. lub na adres e-poczty dorozynskijatpoczta.onet.pl  (to czerwone, przez niektórych nawet informatyków zwane "maupom", należy zamienić na wiadomy znak).

 

Zachęcam też do odwiedzenia Polskiej Wikipedii dostępnej pod adresem http://pl.wikipedia.org

 

 

Poprzednia aktualizacja 16 kwietnia 2008 r.  (poszerzenie informacji o znanych problemach i aktualizacja zapowiedzi wersji 2)

Ostatnia aktualizacja 31 lipca 2008 r.  (zmiana adresu witryny phpEdit, dodanie słowa Mediawiki przed nrem wersji)